29. 9. 2017: 10:00, místnost F1
Petr Jelínek: Magnetohydrodynamické vlny a oscilace ve sluneční koróně (habilitační přednáška)

zítra: 13:00, místnost F1
Jiří Krtička: Dozvuky léta: proměnnost hvězd theta Aur, a Cen a CU Vir

21. 9. 2017: 11:00, místnost 3029 Lenka Zychová - obhajoba doktorské práce "Interstellar Bubbles"
18. 9. 2017: Začíná podzimní semestr
8. 9. 2017: Festival vědy 2017: Náš ústav je opět součástí! Čeká nás pozorování Slunce, výroba slunečních hodin a modelu Slunce. Více informací zde.
Festival vědy 2017
Datum: 8. - 9. 9. 2017
Místo: areál Dopravního hřiště Riviéra BrnoUkázat na mapě Google
Pořadatelé: Hvězdárna a planetárium Brno, Akademie věd ČR, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně, VIDA! science centrum a Univerzita obrany
Popis: V pátek 8. září a v sobotu 9. září několik desítek odborníků z brněnských vysokých škol, akademických pracovišť i vzdělávacích institucí odhodí masky vážených vědců a s malými i velkými návštěvníky zahájí hravý Festival vědy. Místem konání tentokráte bude areál Dopravního hřiště Riviéra Brno. Vstup je i nadále zdarma!

Za krásného počasí nás čeká pozorování Slunce astronomickým dalekohledem, povídání o sluneční aktivitě, slunečních erupcích, skvrnách a také o slunečních zatměních. Děti si mohou s výpomocí našich instruktorů vyrobit 2D model Slunce za využití látek, bavlnek a dalších dekorací. Děti se tím naučí rozpoznávat základní jevy na Slunci, jako jsou sluneční skvrny, granulace nebo protuberance. Starší děti si mohou vyrobit sluneční hodiny a ti nejmenší pak papírové rakety, které si pak na místě mohou vyzkoušet odpálit.