zítra: 12:00, místnost F1
Robert Klement: Odhalování struktury vnějších disků klasických hvězd typu Be

24. 2. 2017: SOUTĚŽ o příspěvek na cestu za zatměním Slunce! Ředitel ústavu vypisuje soutěž pro všechny studenty magisterského a doktorského programu astrofyziky a teoretické fyziky o finanční příspěvek v hodnotě 20000 Kč na cestu za zatměním Slunce do USA v létě 2017!
27. 1. 2017: Dny otevřených dveří jsou za námi, podívejte se na fotogalerii!
7. 12. 2016: Nabíráme nové zájemce ve věku 11 až 16 let do Astronomického kroužku! Více informací zde.
Astronomický kroužek v Brně přijímá nové zájemce
Datum: 15. 2. 2017
Pořadatel: Masarykova univerzita
Popis: Astronomický kroužek pořádaný Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity otevírá od února přihlašování pro nové zájemce, děti ve věku 11 až 16 let se zájmem o vesmír, astronomii i astrofyziku. Kroužek se koná vždy ve středu, od 17 hod v prostorách Hvězdárny a planetária Brno a je bezplatný.

Brněnský astronomický kroužek vznikl v únoru 2016 pod záštitou a s finanční podporou Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky MU. Díky spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno se koná v krásných prostorách moderní brněnské hvězdárny, která tak dětem poskytuje možnost využívat nejen přednáškovou síň, ale také malé planetárium a pozorovatelnu. Kroužek je veden doktorskými a magisterskými studenty astrofyziky, společně s několika zaměstnanci hvězdárny. V průběhu semestru se dětí dozví základní i hlubší informace o planetách a dalších tělesech Sluneční soustavy, o Slunci samotném, hvězdách, hvězdokupách, mezihvězdné látce, galaxiích, nebo vývoji vesmíru. Za dobrého počasí se pozoruje pomocí hvězdárenských dalekohledů, pokud počasí nepřeje, pracují děti na různých praktických úkolech.

Cílem kroužku je nejen nadchnout a vzdělávat mladší generaci, ale také najít mezi dětmi mladé talenty, věnovat se jim, rozvíjet jejich schopnosti a poskytnout jim ty nejlepší základy pro případné budoucí studium astrofyziky na vysoké škole. Stávající základní kroužek bychom rádi doplnili o nové nadšence, kteří se mohou těšit na celou řadu zajímavých povídání o nočním nebi a o exotických objektech ve vesmíru, na pozorování s dalekohledem, nadšené vedoucí a nové kamarády. V případě, že byste rádi své dítě nebo sourozence přihlásili do základního kroužku (věk 11-16 let), případně do vedlejšího kroužku (věk 7-10 let), obraťte se prosím na vedoucí kroužku prostřednictvím emailu: zychova@physics.muni.cz