zítra: 12:00, místnost F1
Robert Klement: Odhalování struktury vnějších disků klasických hvězd typu Be

24. 2. 2017: SOUTĚŽ o příspěvek na cestu za zatměním Slunce! Ředitel ústavu vypisuje soutěž pro všechny studenty magisterského a doktorského programu astrofyziky a teoretické fyziky o finanční příspěvek v hodnotě 20000 Kč na cestu za zatměním Slunce do USA v létě 2017!
27. 1. 2017: Dny otevřených dveří jsou za námi, podívejte se na fotogalerii!
7. 12. 2016: Nabíráme nové zájemce ve věku 11 až 16 let do Astronomického kroužku! Více informací zde.
Přírodovědecká fakulta MU
Kotlářská 2 (budova č.6)
611 37 Brno
Tel.: +420 54949 4633
E-mail: honza@physics.muni.cz

Srážka mezihvězdných bublin pomáhá vzniku hvězd

Brno, 24. listopadu 2016

Tým astrofyziček z Masarykovy univerzity a Akademie věd nalezl srážející se mezihvězdné bubliny uvnitř naší Galaxie. Ukázalo se, že díky srážce těchto obřích útvarů, o průměru až 200 světelných let, vznikají v místě kolize nové hvězdy. Tyto nově vzniklé hvězdy pak kolem sebe vytvářejí další bublinu, která je podstatně mladší a tudíž v porovnání se srážejícími se bublinami mnohem menší. Práce tak přispívá k porozumění tvorby hvězd ve vesmíru, jelikož navrhuje způsob, jak mohou díky kolizi dvou bublin vznikat hvězdy.