Credits
Přírodovědecká fakulta
Masarykova univerzita
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky

Astronomický kurz přiblížil krásu nočního pozorování novým studentům fyziky

Brno, 2. října 2015

Začátkem druhé poloviny září se studenti fyziky Přírodovědecké fakulty MU setkali na hvězdárně ve Vyškově, kde se v průběhu následujících pěti dnů intenzivně věnovali astronomii. Přestože se jednalo o nováčky v tomto oboru, zvládli tito začínající studenti nepřeberné množství úkolů, včetně pozorování slunečních erupcí, vyhledání planet Uran a Neptun či nalezení planety Venuše na denní obloze. Na programu nechyběly ani teoretické přednášky, které se střídaly s praktickým měřením. Během jasných nocí využili účastníci 50 cm dalekohled, kterým hvězdárna nově disponuje, a pozorovali ty nejzajímavější objekty, jaké podzimní obloha nabízí.

Ve dnech 14. - 18. září proběhl již pátý ročník Astronomického kurzu, pořádaný Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky, pod vedením astrofyziků Filipa Hrocha a Zdeňka Janáka. Tento kurz se tradičně koná těsně před začátkem vysokoškolského semestru a je určen nejen bakalářským studentům astrofyziky. Hlavním úkolem celého kurzu je seznámit studenty především s praktickou stránkou astronomického pozorování a rozšířit jejich znalosti práce s dalekohledem. Letošní program byl také doplněn o přednášky vybraných odborníků – a to na nejaktuálnější témata, jakými jsou např. extrasolární planety nebo rentgenová astronomie.

Na účastníky kurzu čekala série úkolů, od měření sluneční konstanty, přes justáž a centrování dalekohledů, až po nalezení planet nejen na noční, ale i denní obloze. Pro většinu studentů se jednalo o nelehké úkoly, jelikož, dle organizátora dr. Filipa Hrocha: „Většina přihlášených se nikdy astronomii nevěnovala, čili jsme začínali doslova od nuly.“ Nicméně, astronomičtí nováčci všechny vytýčené cíle zvládli, včetně detailního pozorování Slunce a mapování slunečních skvrn.

Video z pozorování Slunce lze najít zde.

Mgr. Lenka Zychová, zychova@physics.muni.cz


Hvězdárna Vyškov se nachází na východním okraji města Vyškov v Marchanicích a je součástí Dinoparku. Současnou ředitelkou je Mgr. Dobromila Patáková a mezi extérní pracovníky hvězdárny patří především studenti astrofyziky z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Hvězdárna nabízí nejen program pro veřejnost, ale umožňuje také studentům MU využívat dalekohled k vlastnímu vědeckému výzkumu.


Foto: Filip Hroch

Foto: Filip Hroch