21. 10. 2024: 13:00, místnost F1
Ralph Neuhäuser: Applied historical astronomy: rapid color change in Betelgeuse, historical supernovae, and solar activity reconstruction

Přírodovědecká fakulta MU
Kotlářská 2 (budova č.6)
611 37 Brno
Tel.: +420 54949 4633
E-mail: honza@physics.muni.cz

Astronomický kurz přiblížil krásu nočního pozorování novým studentům fyziky

Brno, 2. října 2015

Začátkem druhé poloviny září se studenti fyziky Přírodovědecké fakulty MU setkali na hvězdárně ve Vyškově, kde se v průběhu následujících pěti dnů intenzivně věnovali astronomii. Přestože se jednalo o nováčky v tomto oboru, zvládli tito začínající studenti nepřeberné množství úkolů, včetně pozorování slunečních erupcí, vyhledání planet Uran a Neptun či nalezení planety Venuše na denní obloze. Na programu nechyběly ani teoretické přednášky, které se střídaly s praktickým měřením. Během jasných nocí využili účastníci 50 cm dalekohled, kterým hvězdárna nově disponuje, a pozorovali ty nejzajímavější objekty, jaké podzimní obloha nabízí.

Ve dnech 14. - 18. září proběhl již pátý ročník Astronomického kurzu, pořádaný Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky, pod vedením astrofyziků Filipa Hrocha a Zdeňka Janáka. Tento kurz se tradičně koná těsně před začátkem vysokoškolského semestru a je určen nejen bakalářským studentům astrofyziky. Hlavním úkolem celého kurzu je seznámit studenty především s praktickou stránkou astronomického pozorování a rozšířit jejich znalosti práce s dalekohledem. Letošní program byl také doplněn o přednášky vybraných odborníků – a to na nejaktuálnější témata, jakými jsou např. extrasolární planety nebo rentgenová astronomie.

Na účastníky kurzu čekala série úkolů, od měření sluneční konstanty, přes justáž a centrování dalekohledů, až po nalezení planet nejen na noční, ale i denní obloze. Pro většinu studentů se jednalo o nelehké úkoly, jelikož, dle organizátora dr. Filipa Hrocha: „Většina přihlášených se nikdy astronomii nevěnovala, čili jsme začínali doslova od nuly.“ Nicméně, astronomičtí nováčci všechny vytýčené cíle zvládli, včetně detailního pozorování Slunce a mapování slunečních skvrn.

Video z pozorování Slunce lze najít zde.

Hvězdárna Vyškov se nachází na východním okraji města Vyškov v Marchanicích a je součástí Dinoparku. Současnou ředitelkou je Mgr. Dobromila Patáková a mezi extérní pracovníky hvězdárny patří především studenti astrofyziky z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Hvězdárna nabízí nejen program pro veřejnost, ale umožňuje také studentům MU využívat dalekohled k vlastnímu vědeckému výzkumu.

Foto: Filip Hroch