Astronomický kroužek nově na brněnské hvězdárně

Brno, 14. ledna 2016

Ústav teoretické fyziky a astrofyziky společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno otevírají od února Astronomický kroužek pro žáky základních škol. Kroužek povedou magisterští a doktorští studenti astrofyziky Masarykovy univerzity a využijí k tomu příhodného prostředí brněnské hvězdárny. Děti se v průběhu čtyř měsíců seznámí nejen s pozorováním u dalekohledu, ale také prohloubí své znalosti o Sluneční soustavě, hvězdách i celého vesmíru.

Nově otevřený Astronomický kroužek je určen především žákům druhého stupně základních škol (resp. studentům nižšího gymnázia) a poskytuje ucelený přehled základů astronomie, jak po teoretické, tak po praktické stránce. Zatímco se děti prostřednictvím krátkých povídání seznámí se strukturou vesmíru (od Země a Sluneční soustavy, přes hvězdy, mezihvězdnou látku, až po naši Galaxii a vzdálený vesmír), vyzkouší si například i práci s dalekohledem, pozorování Slunce, Měsíce a planet, naučí se poznávat souhvězdí severní oblohy a vyhledávat ty nejzajímavější objekty na nočním nebi.

Vedoucími kroužku jsou magisterští a doktorští studenti astrofyziky z Masarykovy univerzity, kteří mají zkušenosti nejen s popularizací astronomie, ale také s vedením kroužků a přednášením pro žáky základních škol. K výuce využijí podpůrné vizuální prezentace, optické pokusy, malé planetárium a v neposlední řadě také dalekohledy brněnské hvězdárny a observatoře Přírodovědecké fakulty.

Kroužek se bude konat od 3. února každou středu od 17 hod v přednáškovém sále brněnské hvězdárny a celkem nabídne sedmnáct lekcí. Celý výukový program je zdarma a klade si za cíl podpořit mladé talentované žáky ke studiu astronomie a pomoci jim i při řešení astronomický olympiád či jiných fyzikálních soutěží.

V případě zájmu se můžete obrátit na vedoucí Astronomického kroužku, Mgr. Lenku Zychovou, prostřednictvím emailu – zychova@physics.muni.cz.