Ústav teoretické fyziky a astrofyziky má nového člena

Brno, 24. dubna 2017

Dr. Linus Wulff byl přijat na místo odborného asistenta na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity. Rozšířil tak tým vědců zabývající se teorii strun a obohatil oblast výzkumu oddělení teoretické fyziky o další směr, kterým je holografický princip a jeho využití při výzkumu vlastností fundamentálních sil.

Linus Wulff, který v předchozích letech působil na Texas AM University, Padova University a Imperial College London, získal pozici odborného asistenta na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky (ÚTFA). Jeho výzkum je zaměřen na teorii strun, kterou se na ÚTFA zabývají například prof. Rikard von Unge nebo doc. Josef Klusoň.

Teorie strun je jednou z nejvíce ambiciózních teorií, která se snaží sjednotit všechny fundamentální částice a síly do jednotného teoretického rámce. Přestože historie teorie strun sahá až do roku 1971, její pochopení stále není úplné, a to díky enormní komplexitě matematiky, na které celá teorie stojí. Nicméně, už teď se ví, že teorie strun, jejíž fundamentálními stavebními kameny jsou velmi malé struny, může za určitých podmínek přesně odpovídat teorii, ve které jsou elementárními částicemi bodové objekty. Navíc, teorie strun umožňuje propojení do této doby dvou neslučitelných teorií – teorii gravitace a kvantovou teorii.

V teorii strun lze také nalézt holografický princip, na kterém stojí výzkum dr. Linuse Wulffa. Tento holografický princip říká, že fyzikální teorie popisující jevy v daném objemu může být ekvivalentně popsána teorií, která žije pouze na povrchu plochy obklopující tento objem. Stejně jako obyčejný holografický obraz reprezentuje 3-D scénu pomocí 2-D povrchu, tak příroda sama o sobě může ukládat informace o vnitřku oblasti na její povrch. Porozumění holografického principu nás může vést k hlubšímu pochopení přírody, a to na té nejzákladnější úrovni.

Kontakt: Jörgen Linus Wulff, M.Sc., Ph.D., 239818@mail.muni.cz