Credits
Přírodovědecká fakulta
Masarykova univerzita
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky

Univerzitní dalekohled AZ 800

Budova hvězdárny ve Ždánicích Po odprodání a opuštění původní observatoře MU na Kraví hoře (2020) jsme v roce 2022 koupili zcela nový a moderní dalekohled na alt-azimutální montáži od rakouské firmy ASA. Dalekohled o průměru zrcadla 80 cm je umístěn v kopuli Hvězdárny a planetária Oldřicha Kotíka ve Ždánicích. Dalekohled je možné ovládat vzdáleně, v současné době je instalována v jednom z Nasmythových ohnisek CCD kamera s fotometrickými filty Johnosonova a Strömgrenova systému. Druhé ohnisko bude v budoucnu sloužit pro spektroskopická pozorování.

Souřadnice observatoře jsou: λ=17°02'16.25" v.d., φ=49°03'56.67" s.š. a 250 m n.m.



Observatoř Boyden

Budova pozorovatelny na observatoři Boyden V roce 2018 jsme nechali zrekonstruovat malou pozorovatelnu na observatoři Boyden, která patří pod Univerzita of the Free State. Observatoři je ve vzdálenosti cca 20 km od města Bloemfontein v Jižní Africe. V půli května 2024 jsme nainstalovali do této pozorovatelny dalekohled Celestron CGE 1400 XLT, který je osazen na paralaktické montáži EQ8Rh s přesnými enkodéry Renishaw. Primárním cílem je získávání fotometrických dat proměnných hvězd jižní oblohy naší Galaxie, ale také ve Velkém a Malém Magellanově mračnu. Na pozorovatelně máme také umístěnou meteostanici a all-sky kameru.

Souřadnice observatoře jsou: λ=26°24'14.18" v.d., φ=29°02'20.78" j.š. a 1412 m n.m.



Observatoř na Kraví hoře

Budova observatoře Observatoř na Kraví hoře byla založena v roce 1948 na malém kopečku poblíž centra Brna. Přičinili se o to zaměstnanci tehdejšího Astronomického ústavu Masarykovy univerzity. Budova observatoře byla dokončena společně s komplexem Hvězdárny a planetária Brno. Do roku 2020 měl observatoř na starosti Ústav teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity. Pozorovací program byl prioritně zaměřen na fotoelektickou fotometrii zákrytových proměnných hvězd. Teprve až s nástupem éry CCD fotometrie v 90. letech byl stařičký fotometr nahrazen moderní CCD kamerou. V letech 2007-2012 jsme také vylepšili původní dalekohled, montáž a kopuli observatoře.

V září roku 2013 proběhla plná automatizace dalekohledu a kopule hradeckou firmou Projectsoft. Dalekohledem je nyní možné provádět i vzdálená (remote control) pozorování. V rámci automatizace byla na obsevatoři instalována i meteostanice, jejíž data jsou vizualizována každých 5 minut na našich www stránkách.

V současné době je vlastníkem observatoře Hvězdárna a planetária Brno.

Souřadnice observatoře jsou: λ=16°35'0.6" v.d., φ=49°12'16.2" s.š. a 305 m n.m.


Panoráma

Panoramatický snímek okolí Observatoře (autor Tomáš Henych).